«
kanchanara-7E3QGntO66M-unsplash.jpg

Önceki döngülerde dip olarak hareket eden Bitcoin “delta fiyatı”, bu sefer de döngüsel bir düşük için cevapları bir kez daha elinde tutabilir.

Bitcoin Delta Fiyatı Şu Anda Yaklaşık 12,8 Bin Dolarlık Bir Değere Sahip

Bir CryptoQuant gönderisindeki bir analistin işaret ettiği gibi, BTC dip bir dönüm noktasına ulaşılmadan önce değer kaybetmeye devam edebilir.

“Delta sınırı” (delta fiyatının geldiği) kavramına bakmadan önce, Bitcoin’in diğer iki popüler kapitalizasyon yönteminin anlaşılması gerekir. Bunlar “gerçekleşen sınır” ve “ortalama sınır”dır.

Bunlardan ilki, gerçekleşen üst sınır, dolaşımdaki her koinin değerini son hareket ettiği fiyat olarak alarak ve ardından tüm arz için bu değerlerin toplamını alarak BTC’nin üst sınırını hesaplar.

Bu, her bir madeni paranın değerini mevcut Bitcoin fiyatına eşit olarak alan normal piyasa değerinden farklıdır.

Adından da anlaşılacağı gibi ortalama sınır, piyasa değerinin ortalamasıdır. Değeri, mevcut günlük piyasa değerinin BTC’nin dolaşımda olduğu toplam gün sayısına bölünmesiyle hesaplanır.

Şimdi, gerçekleşen ve ortalama sınırlar arasındaki farkı almak bize “delta sınırı” olarak bilinen şeyi verir.

Delta sınırı, kripto fiyatındaki döngüsel dipleri tespit etmek için popüler olarak kullanılan bir modeldir. İşte bu sınırın 2018/19 ayı piyasasında dip olarak nasıl hareket ettiğini gösteren bir grafik:

Bitcoin Fark Fiyatı

Looks like the normal market cap is near to this cap right now | Source: CryptoQuant

Yukarıdaki grafikte görebileceğiniz gibi, Bitcoin delta sınırı, 2018/19 ayı piyasası sırasında piyasa değeri için destek görevi gördü.

Benzer bir eğilim 2014/15 ayı döneminde de görüldü. Şu anda, piyasa değeri bir kez daha bu sınıra yaklaşıyor, ancak henüz tam olarak orada değil.

İşleri daha iyi bir perspektife oturtmak için, delta sınırının dolaşımdaki toplam madeni para sayısına bölünmesiyle elde edilen “delta fiyatı” kullanılır (tıpkı normal fiyatın aynı şekilde piyasa değerinden elde edilebilmesi gibi).

Şu anda, delta fiyatı yaklaşık 12,8 bin dolar değerinde, bu da Bitcoin’in hala bu işaretten biraz uzakta olduğu anlamına geliyor.

Önceki iki döngüde olduğu gibi delta fiyatında dip de oluşursa, aynı koşul karşılanmadan önce BTC’nin daha fazla düşüş görmesi gerekecektir.

Fiyat

Bu yazıyı yazarken, Bitcoin’in fiyatı geçen hafta %2 artışla 16.9 bin dolar civarında dalgalanıyor.

Bitcoin Fiyat Grafiği

BTC holds strong around $16.9k | Source: BTCUSD on TradingView
Featured image from Kanchanara on Unsplash.com, charts from TradingView.com, CryptoQuant.com
Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

Hakkında

avatar

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *