«
Bitcoin-BTC-BTCUSDT-Crypto.jpg

2021 kripto boğası sırasında, borç verenler Bitcoin madenciliği donanımı tarafından teminatlandırılmış 4 milyar doların üzerinde kredi verdi. Bu finansal enstrümanlar, sektörün aşağı yönlü seyretmesi nedeniyle BTC madencilik şirketlerine geri tepti ve onlar da kredilerini temerrüde düşürdü.

Bloomberg’den gelen bir rapora göre, iflas eden Bitcoin madencisi Core Scientific, 27.000’den fazla madencilik makinesini kripto kredi kuruluşu New York Digital Investment Group’a (NYDIG) iade edecek. Karar, firmaya olan 38.6 milyon dolarlık borcu silmeyi amaçlıyor.

Bitcoin BTC BTCUSDT
BTC’nin fiyatı günlük grafikte yukarı doğru hareket ediyor. Kaynak: BTCUSDT Alım Satım Görünümü

Kripto Borç Veren Hepsini Alır

BTC madencisi Core Scientific, makineleri NYDIG’e göndermek için mahkeme onayı aldı. Taraflar, işlemi önümüzdeki aylarda tamamlayacak.

Rapora göre NYDIG, son iki yılda Bitcoin madencilerine 370 milyon doların üzerinde kredi vererek kripto rallisinden yararlandı. Bununla birlikte, kripto kışı, Bitcoin fiyatı aşağı yönlü seyrederken ayakta kalmak için alternatifler arayan bu varlıkları etkiledi.

Core Scientific, NYDIG’e madencilik ekipmanlarını gönderen birçok şirketten biridir. Rapora göre, kripto kredi veren “on binlerce makine” aldı. BTC madencilik sektörü, dijital varlıklardaki fiyat düşüşünden en çok etkilenen sektör oldu.

Zincir üstü analitik firması Glassnode’dan alınan ayrı veriler, madencilerin ayı piyasası sırasında envanterlerinin büyük bir bölümünü sattıklarını gösteriyor. Bu şirketler, faaliyetlerini ayakta tutmak için BTC arzlarını tasfiye ediyor.

BTC madencileri arzlarını sattıklarında, kripto para birimi daha fazla aşağı yönlü baskı yaşar. Bununla birlikte, bu varlıklar Bitcoin satmayı bıraktıktan sonra, kripto piyasası toparlanma eğilimindedir.

Aşağıdaki grafikte görüldüğü gibi, madencilerin teslimiyetinin sonu, yeni bir yükseliş döngüsünün başlangıcıyla aynı zamana denk geldi. Uzman Dylan LeClair yorum yaptı madencilerin faaliyetleri ve bunların kripto piyasası üzerindeki etkileri ile ilgili olaylar hakkında aşağıdakiler:

Farklı bir bakış açısı için hash oranı hareketli ortalamaları. Madenciler, boşaltmak için stokları tükeniyor gibi görünüyor.

Bitcoin BTC BTCUSDT Grafik 1
BTC madencileri, mevcut kripto kışında teslim oldu. Kaynak: Dylan LeClaire aracılığıyla Glassnode

NYDIG, BTC madencilik ekipmanını devralmanın yanı sıra büyük bir operatör olma yolunda ilerliyor. Firma, muadillerinden borç silme işleminin bir parçası olarak madencilik alanını kabul ediyor. Kripto para birimi mevcut ivmesini sürdürebilirse, son Bitcoin rallisi sektörü rahatlatabilir.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

Hakkında

avatar

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *