«
Screenshot-2022-11-19-140017.png

Başarısız kripto borsası FTX’in eski CEO’su ve kurucusu Sam Bankman-Fried (SBF), sessiz dönemini sonlandırdı ve önde gelen Bitcoin ve kripto savunucuları tarafından darbe aldı. SBF, şirketlerinin çökmesine yol açan olayları ele alan ana akım medya kuruluşlarıyla konuşuyor.

New York Times ve Forbes gibi büyük isimler de dahil olmak üzere ana akım medya, SBF’nin imajını “puf parçaları yayınlamakKripto endüstrisindeki birçok kişiye göre. Bu oyuncular, eski FTX CEO’sunun “anlatıyı kendi lehine değiştirmeye çalıştığını” iddia ediyor.

Sektörün Büyüyen Sancıları Üzerine Bitcoin Boğası

Bitcoinist’in bildirdiği gibi SBF, New York Times Dealbook Summit’te gazeteci Andrew Sorkin ile konuştu. Röportaj, kripto topluluğundan olumsuz bir kabul gördü. Birçoğu FTX’in çöküşünden etkilenen bu kullanıcılar, eski FTX CEO’sunun yasal sonuçlarla yüzleşmesi gerektiğine inanıyor.

Adım adım, son haftalardaki olaylar, “biraz kendini beğenmiş” birinin yaptığı ve insanların milyarlarca dolar kaybetmesine neden olan bir hata olarak tasvir edildi. Bitcoin boğası ve yatırım firması Fidelity’nin CEO’su Mike Novogratz konuştu SBF ile yaptığı röportajın ardından bugün Sorkin ile.

Novogratz, kripto topluluğundaki birçok duyguyu özetledi. FTX’in çöküşü hakkında Novogratz, yeni oluşan varlık sınıfının güçlenme ve büyüme fırsatı olduğuna inanıyor. Fon yöneticisi, uzun vadede Bitcoin ve diğer dijital varlıkların küresel finans piyasalarında büyük rol oynayacağını iddia etti.

Bu anlamda Novogratz, sektörü iki sektöre ayırdı: ticaret ve yatırım firmaları tarafından desteklenen işin para tarafı. Bu şirketlerin, varlıkları ve yükümlülükleri konusunda daha şeffaf hale gelerek başka bir FTX benzeri çöküşü önlemek için uyum sağlamaları gerekecek.

Öte yandan, düzenleme gerektiren teknoloji tarafından yönlendirilen kriptonun “zincir üstü” tarafı var. Novogratz, giderek daha fazla insanın bu projelere göç edeceğine inanıyor. Fidelity, FTX başarısız olduğunda milyonlar kaybetti, ancak uzun süredir devam eden eğilim bozulmadı. Ekledi:

Sam olmasaydı kripto (fiyat açısından) çok daha yüksek olurdu. Bitcoin’in gideceğini düşünmüyorum. Zaten bunun önemli bir varlık olduğuna karar vermiş 180 milyon insan var. Fikirlerini değiştiremeyeceksiniz (…). Kurumların geri adım attığını görmüyorsunuz, Fidelity “hata yaptık” demiyor, bu noktada ikiye katlıyor.

Bitcoin BTC BTCUSDT
BTC’nin fiyatı günlük grafikte yatay hareket ediyor. Kaynak: BTCUSDT Alım Satım Görünümü

SBF’nin “Sanrılı” Davranışı ve “Kötü Ayı”

Ayrıca Novogratz, SBF’nin açıklamalarını “hayal ürünü” olarak nitelendirdi ve eski FTX CEO’sunun şirketin çöküşündeki sorumluluğu konusunda “hayal gördüğünü” düşünüyor. Bitcoin boğası, SBF’nin “egosunu” ve “büyüklüğünü” terk ettiğine inanıyor.

DealBook’un Sorkin ile yaptığı röportaj sırasında gazeteci, bir kripto yatırımcısından gelen bir mektubu okudu. Kullanıcı, SBF’ye parasının nerede olduğunu ve “hayat birikimini çalmasının” nedenlerini sordu. SBF, aşağıdaki klibin gösterdiği gibi olağan yanıtı verdi.

FTX fiyaskosuna karıştığı için Novogratz iddialar FTX, suç ortaklarıyla birlikte “kovuşturulmalı” ve “hapiste zaman geçirmeli”. Bu noktada ve şirketin iflas başvurusunda bulunmasından haftalar sonra, birçok kişi SBF’nin bir ceza mahkemesine ayak basıp basmayacağını merak ediyor.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

Hakkında

avatar

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *