«
ivan-aleksic-QRErbmbrfNo-unsplash-980x653.jpg

Rusya’nın en büyük bankası Sber, tescilli blockchain platformunun Ethereum ile uyumlu olacağını duyurdu.

Çoğunluk hissedarı “%50 + 1 hisse” opsiyonuyla Rus hükümeti olan banka, yaptığı basın açıklamasında, tescilli açık blockchain platformu için yeni yeteneklerini duyurdu.

Duyuru, işletmeler için blockchain endüstrisi katılımcılarının ilk uluslararası toplantısı sırasında yapıldı. Etkinliğin organizatörü Sber Blockchain Laboratuvarı oldu.

Rus Sber, Ethereum’u Entegre Ediyor

Duyuruda belirtildiği gibi, Sber platformu teknolojik olarak dünyanın en büyük merkezi olmayan finansal ekosistemi Ethereum ile uyumlu olacak.

Bu, geliştiricilerin akıllı sözleşmeleri ve tüm projeleri bankanın blockchain ağı ile Ethereum arasında serbestçe aktarabilecekleri anlamına gelir.

Sber’in blockchain platformu, yakın zamanda IP takibi için eleştirilen ConsenSys’in MetaMask cüzdanıyla da entegre olacak. Kullanıcılar ve geliştiriciler kendi jetonlarını çıkarabilecek ve akıllı sözleşmeler oluşturabilecekler.

Ayrıca bankanın bilgi sistemleri ile entegrasyon, akıllı sözleşmelerdeki ödemelerin ruble olarak yapılmasına olanak sağlayacak.

Alexander Nam, “Sberbank blok zinciri laboratuvarı, harici geliştiriciler ve ortak şirketlerle yakın bir şekilde çalışıyor ve topluluğumuzun DeFi uygulamalarını Sber’in altyapısında çalıştırabilecek olmasından memnunum” dedi.

Sberbank Blockchain Laboratuvarı yöneticisi, “Web3’ün hızlı gelişimi göz önüne alındığında, çeşitli blockchain protokollerini destekleyen platformların artan bir talep göreceği” konusundaki iyimserliğini dile getirdi.

Duyuruda, Sber’in hem ortak pazar araştırmasında hem de pratik iş uygulamalarının geliştirilmesinde geliştiricileri, işletmeleri ve finans kurumlarını bir araya getirebileceği belirtildi.

Rusya Blockchain Öncüleri

Sber ayrıca geçen yıl Aralık ayında Rusya’nın ilk blockchain ETF’sini piyasaya sürmüştü. Ayrıca, 2021’in başlarında Sber, tescilli stablecoin’i “Sbercoin”i piyasaya sürmek için Rusya Merkez Bankası’na başvurmuştu.

2022 baharında merkez bankası tarafından izin verildi ve ardından Sber, dijital para birimi ile ilk işlemini Haziran ayında tamamladı.

Dikkat çekici bir şekilde, Sber’in duyurusu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in blockchain teknolojisine dayalı uluslararası bir ödeme sistemine desteğini dile getirmesinden birkaç gün sonra geldi.

Putin, küresel finansal ödeme sistemlerindeki tekeli eleştirerek, mevcut küresel finansal sistemin “küçük bir devletler ve finans grupları kulübü tarafından kontrol edildiğini” söyledi.

Sberbank tarafından düzenlenen bir konferansta Putin, yeni sistemin bankalardan ve üçüncü taraf müdahalesinden bağımsız olması gerektiğini söyledi. Ona göre, bu yeni sistemin bir dijital para birimine ve blockchain teknolojisine dayanması gerekiyor.

Basın zamanında, Ethereum (ETH) fiyatı 1.274 dolardı. Dün, fiyat 1310$’lık kilit direnç seviyesinden reddedildi ve şimdi 1231$’dan destek arayabilir.

Ancak bundan sonra, ETH muhtemelen direnç bölgesini 1350 $ seviyesinde ele alacak ve bu da FTX çöküşünden önceki fiyat seviyelerinin üzerine çıkma olasılığını artırıyor.

Ethereum ETH USD 2022-12-02
Ethereum (ETH) fiyatı, 4 saatlik grafik. Kaynak: TradingView
Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

Hakkında

avatar

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *