«
chain-g05cd5ba2f_1280.jpg

2022’nin ilk yarısındaki kripto kışının ve Terra ekosisteminin çöküşünün ardından birçok yatırımcı, Tether gibi stablecoin’lerle bir paradigma kayması yaşadı. Ne yazık ki, bu türden çok sayıda madeni para iddia ettikleri istikrarı sağlayamadı. Bu nedenle, kullanıcılar çoğu stablecoin’in rezervlerinde daha fazla şeffaflık talep etmeye başladı.

Tether USDT, yatırımcıların rezervlerini yayınlamak için talep ettiği paralar arasında yer aldı. Bir rapor, USDT stabilcoini ihraç eden firma Tether’in şeffaflık olmadan faaliyet gösterdiğinden bahsetti.

Şirketin nakit satış yapmak yerine jetonunu kullanıcılara ödünç verdiğini ortaya çıkardı. Ayrıca, stablecoin kullanarak verdiği tüm kredileri ifşa etmeyi reddetti. İhraççı daha şeffaf olamadığı için suçlamalar, Tether USDT’nin istikrarı hakkındaki şüpheleri artırıyor.

Tether ve rezerv yayınına karşı gerilim giderek artıyor. FTX kripto borsasının çökmesi ve Bölüm 11’in iflası ile durum Tether için daha da kötüleşti.

Tether Kurucusu, USDT Rezervlerinin Yayınlanmamasına İlişkin Endişelere Yanıt Verdi
Görüntü kaynağı: Reuters.com

FTX destanından yayılan bulaşma, birçok kişinin stablecoin’in teminatını azalttığına inandığı düşüş eğilimidir.

Tether Kurucusu Firmayı Savunuyor

Kurucu ortak Reeve Collins, Tether’e karşı büyüyen alevle duruma müdahale etmeye karar verdi. Sonunda firmayı CNBC’nin son bölümüyle ilgili birkaç iddiaya karşı savundu. SquawkBox.

Kurucu ortak, Tether’in rezerv kanıtını şirketin resmi web sitesinde ifşa ettiğinden bahsetti. Ona göre yayın, ortaya koyduğu bilgileri herkesin görmesi veya doğrulaması için vardır.

Ayrıca Collins, firmanın birkaç ay boyunca sık sık denetimden geçtiğini belirtti. Bu uygulama, hükümet yetkililerinin fonlarının yatırım ve yönetimiyle ilgili süreçleri incelemesine olanak tanıyacak.

Ayrıca kurucu ortak, Tether’in operasyonel geçmişi boyunca bütünlüğünü koruduğunu açıkladı. Örneğin, firmanın jetonunu jeton başına tam olarak 1 $ karşılığında kullanmakta asla başarısız olmadığını bildirdi.

Collins, 2015 yılında Tether’i sattıktan sonra bile şirketin çalışma ilkelerinden sapmadığını kaydetti. Ona göre firma, operasyonların ilgili risklerini azaltmak için en iyi taktikleri kullanmaya devam ettiği için zamanın testinden geçmiştir.

FTX Çöküşü Belirsizliği Yeniden Canlandırıyor

Tether, Terra ve 3AC gibi diğer firmaların düşüşünden bu yana düzenleyicilerle çatışmalarla karşı karşıya kaldı. Stablecoin rezervlerinin şeffaflığı konusunda her zaman şüpheler olmuştur.

Yine FTX borsasının çöküşü, USDT’nin piyasa değeri hakkında şüpheleri artırdı. Endişe, FTX belirteci, FTT ve stablecoin arasında iddia edilen bağlantıyla ilgilidir. USDT, FTX destanının yayılma etkisi nedeniyle dolar üzerindeki sabitini kaybetti.

Tether Kurucusu, USDT Rezervlerinin Yayınlanmamasına İlişkin Endişelere Yanıt Verdi
FTT yukarı yönlü bir yörüngede l Tradingview.com’da FTTUSDT
Featured image from Pixabay, chart from TradingView.com

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

Hakkında

avatar

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *